EN FUNDACJA STATUT LUDZIE PROJEKTY DYSTRYBUCJA KONTAKT

KRAKOWSKA FUNDACJA FILMOWA

O filmie

Film dokumentalny w reżyserii Wojciecha Kasperskiego, twórcy dokumentów „Otchłań” i „Nasiona” realizowanych w Rosji oraz fabularnego debiutu „Na granicy”. Zdjęcia do filmu zrealizował Łukasz Żal, operator nagrodzonej Oscarem „Idy”.

Pełnometrażowy, dokumentalny portret pacjentek prowincjonalnego szpitala psychiatrycznego na Syberii. Po raz pierwszy w historii jednego z największych ośrodków dla chorych psychicznie, ekipa filmowa mogła zobaczyć jak wygląda codzienne życie za wysokimi murami. To miejsce przechowywania, bo o takim „leczeniu” możemy jedynie mówić, setek chorych z ciężkimi i nieuleczalnymi chorobami. Zajmuje się nimi jedynie pięciu lekarzy oraz kilka pielęgniarek, którzy poświęcili najlepsze lata służąc w szpitalu kolejnym pokoleniom pacjentów. Za murem, izolującym bohaterów filmu od świata, znajdziemy chorych na schizofrenię, seryjnych morderców, babcie cierpiące na alzheimera oraz nastolatki z problemami wychowawczymi. To jest przytulisko wszystkich społecznych wyrzutków.

Czołówka

Reżyseria:
Wojciech Kasperski
Scenariusz:
Wojciech Kasperski
Zdjęcia:
Łukasz Żal
Muzyka:
Antoni Komasa-Łazarkiewicz
Montaż:
Tymoteusz Wiskirski
Dźwięk:
Aleksandra Pająk
Producent:
Magdalena Zielska
Produkcja:
Delta Film
Koprodukcja:
Expresso Post Production, Telewizja Polska, Vostok 8
Współfinansowanie:
Polski Instytut Sztuki Filmowej
Dystrybucja:
Krakowska Fundacja Filmowa
Czas trwania:
51 minut

Polska 2016

Nagrody

Krakowski Festiwal Filmowy, Kraków, 2016

  • Złoty Lajkonik – najważniejsza Nagroda Jury Konkursu Polskiego
  • Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI
  • Nagroda im. Macieja Szumowskiego ufundowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji
  • Nagroda Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych za najlepsze zdjęcia ufundowaną przez Chimney Poland dla Łukasza Żala
  • Nagrodą Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za najlepszy montaż dla Tymoteusza Wiskirskiego.

Eksplikacja reżyserska

Dwa poprzednie filmy zrealizowałem w górach Ałtaju oraz na dalekiej Kołymie, gdzie za każdym razem opowiadałem o ludziach wyrzuconych poza społeczny nawias. Tym razem chciałem pokazać pełną poświęcenia pracę lekarzy w prowincjonalnym szpitalu.

To, co zobaczyliśmy na miejscu bardzo nami wstrząsnęło. Fatalne warunki, życie pacjentów na skraju nędzy, brak prawidłowej opieki medycznej były widoczne na pierwszy rzut oka. Głęboko szokujące było jednak to, jak radzą sobie z tym ludzie, którzy w szpitalnych murach są zamknięci. Wspierają się, opiekują się sobą, znajdują dobre strony swojego położenia i tęsknią za życiem na zewnątrz. Wielu z nich jest opuszczonych przez rodziny i bliskich, pozostawionych w szpitalu, by umarli.

Ten film jest zbiorowym portretem wykluczonej społeczności, kierowanej przez zaangażowanego lekarza. Stwarza to zarówno pole do refleksji bardziej uniwersalnych, niż ocen codziennego życia w szpitalu, jak również ujęcia w metaforę wartości we współczesnej Rosji.

O miejscu

Obwodowy szpital psychiatryczny mieści się w zabytkowym budynku byłego więzienia carskiego dla katorżników i zesłańców, które funkcjonowało już od XVIII wieku. Przetrzymywano tu, między innymi, uczestników powstania listopadowego i powstania styczniowego a na początku XX wieku rosyjskich działaczy rewolucyjnych takich, jak Michaił Frunze czy Feliks Dzierżyński. W czasie II wojny światowej więziono tu szpiegów i dywersantów, po wojnie jeńców wojennych – głównie Japończyków i Austriaków oraz ofiary stalinowskich represji. W 1955 roku więzienie zamknięto, aby po roku wznowiło działalność jako szpital psychiatryczny.

Chociaż szpital, to zabytek o znaczeniu państwowym, budynek jest w opłakanym stanie. Ponieważ więzienie zostało wybudowane na błotach, mury systematycznie osiadają a woda wlewa się do piwnic. Skrzydło, gdzie były kiedyś dwa męskie oddziały, została prawie całkowicie zniszczona przez pożar. Szpital to jedna z największych placówek tego typu w całym obwodzie irkuckim. Sprawia jednak wrażenie miejsca zapomnianego przez boga i ludzi. Pieniędzy na remont nikt nie daje, niemal więzienne warunki nie są odpowiednie do przetrzymywania chorych. Główny lekarz został przeniesiony do oddalonego o ponad 100 km innego szpitala, a jego macierzystą placówkę czeka zamknięcie. Mimo tego, wciąż przywożeni są tu nowi pacjenci.

Statystyki mówią, iż obwód irkucki jest liderem liczby pacjentów zdiagnozowanych jako chorych psychicznie. W porównaniu z innymi regionami Federacji Rosyjskiej, znajduje się tu prawie 2 razy więcej ludzi cierpiących na schorzenia psychiczne. Chorych dzieci jest 3 razy więcej niż wynosi średnia krajowa. Te alarmujące dane znajdują swoje odbicie w liczbie placówek – prawie każdy większy ośrodek miejski w obwodzie ma jeden lub więcej szpitali psychiatrycznych.

Sylwetka reżysera

Reżyser, scenarzysta i producent. Studiował filozofię na Uniwersytecie Gdańskim; reżyserię w Łódzkiej Filmówce oraz uczestniczył w warsztatach i kursach w NFTS w Beaconsfield, La Femis w Paryżu oraz VGiK w Moskwie. Rozpoczął pracę jako dokumentalista na dalekiej Syberii, odwiedzając małe wsie i niedostępne społeczności. Jego krótkie filmy zdobyły 40 nagród i były pokazywane na międzynarodowych festiwalach w Los Angeles, Nowym Jorku, Pekinie, Moskwie, Cannes by wymienić tylko kilka ze 150 oficjalnych selekcji i konkursów na całym świecie. Laureat Stypendium Ministra Kultury „Młoda Polska”, ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wojciech Kasperski był wybrany przez Europejską Akademię Filmową do wzięcia udziału w dorocznych spotkaniach „Sunday in the country”. Zdobywca Rosyjskiej Nagrody Filmowej Laur 2006 za najlepszy dokument. Zdobywca Złotego Lajkonika Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz laureat Nagrody Sterlinga AFI Silverdocs. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Filmografia:

2016
„Ikona”, film dokumentalny
2016
„Na granicy”, film fabularny
2013
„Dom na końcu drogi”, krótki metraż fabularny
2009
„Otchłań”, film dokumentalny
2006
„Miasto ucieczki”, krótki metraż fabularny / etiuda szkolna
2006
„Nasiona”, film dokumentalny
2003
„Przestrzeń”, film dokumentalny / etiuda szkolna
2003
„Kasety”, krótki metraż fabularny / etiuda szkolna

Galeria

Zwiastun

W kinach

Kontakt

Krakowska Fundacja Filmowa
ul. Basztowa 15/8a, 31-143 Kraków
tel./fax +48 12 294 69 45
www.kff.com.pl

Patrycja Czarny, patrycja.czarny@kff.com.pl

hosting zapewnia KEI.PL